Wydarzenia

Płock słynie z tego, że co roku odbywają się tutaj popularne FESTIWALE i inne imprezy plenerowe.

Do najpopularniejszych z nich należą nie wątpliwie:

DNI HISTORII PŁOCKA

dni historii płocka

Dni Historii Płocka są jedną z najważniejszych płockich imprez o charakterze edukacyjno-historyczno-artystycznym. Impreza od wielu lat tworzona przez płockie środowisko kulturalne, ma zasięg lokalny. Jej głównym celem poza kultywowaniem historii i pielęgnowaniem tradycji mazowieckiego grodu jest integracja płockiego środowiska kulturalnego oraz edukacja lokalnej społeczności.

Pomysłodawcą imprezy jest druh harcmistrz Wacław Milke założyciel „Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka”. Jarmark rzemiosł pradziejowych na trzy dni zamienia Wzgórze Tumskie w piękną średniowieczną krainę.

Wzgórze Tumskie staje się areną na której walczą rycerze, tańczą damy dworu, kusznicy z Płockiej Drużyny Kuszniczej zmagają się w Turnieju o miecz Bolesława Krzywoustego.

Koncerty muzyki dawnej, widowiska teatralne artystów z całej Polski, a także rodzima twórczość chórów, Płockiej Orkiestry Symfonicznej, aktorów Teatru Dramatycznego i amatorskiego ruchu artystycznego, promowane są podczas trzydniowych obchodów Dni Historii Płocka. Imprezie towarzyszy „wielka parada historyczna” z udziałem „rycerstwa” z całej Polski.

 


 

PIKNIK EUROPEJSKI 

Piknik Europejski

Celem imprezy jest popularyzacja idei integracji europejskiej oraz umożliwienie poznania mieszkańcom naszego miasta tradycji i kultury miast partnerskich Płocka.

Piknik Europejski jest także okazją do spotkań, wymiany doświadczeń – reprezentantów różnych dziedzin życia publicznego, tym bardziej że podczas każdej jego edycji pojawiają się u nas goście prawie ze wszystkich miast partnerskich: Włoch, Serbii, USA, Litwy…

Piknik obejmuje wizyty oficjalne, konferencje, występy grup artystycznych, wystawy, kramiki, konkursy. Pełni funkcję edukacyjną i coraz mocniej zaznacza sie współpraca z płockimi szkołami w tym zakresie.

 

 

 


 

JARMARK TUMSKI 

Jarmark Tumski

Pierwsza edycja miała głównie charakter kolekcjonerski. Wystarczyły trzy lata, aby Jarmark Tumski powiększył się niemal sześciokrotnie i „obrósł” w ciekawe imprezy kulturalne i rozrywkowe. W 2009 roku przyjechało do Płocka 70 wystawców. W 2012 roku było ich ponad 400, a odwiedzających ponad 50 000.

Jarmark szybko stał się wydarzeniem ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Przyjeżdżają do nas wystawcy m.in. z Litwy, Niemiec i Czech. W ramach Jarmarku odbywa się Międzynarodowy Przegląd Kataryniarzy, a on sam odbywa się podczas Dni Historii Płocka.

Zamierzeniem organizatorów Jarmarku Tumskiego, którymi są Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego, oraz – od 2012 roku – Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, jest uczynienie imprezy produktem turystycznym promującym Płock i Region.

 


 

REGGAELAND 

Reggaeland

Dobra i radosna zabawa w warunkach piknikowych z – grającą na żywo – czołówką polskich i zagranicznych gwiazd to najważniejsze atuty festiwalu. Konsekwentnie budowany, ambitny „line-up” festiwalu trafia zarówno do fanów korzennej, niemal folkowej muzyki roots reggae, jak również do miłośników gatunków, które wyewoluowały z korzeni, łącząc tradycję ze współczesnością, tj. dancehall, dub step, ska.

Do tej pory fani reggae mogli usłyszeć na żywo gwiazdy takiego formatu jak: Vavamuffin, Darra J, Bakshish i Apache Indian, Lion Vibrations, Mystic Revelation of Rastafari, Paprika Korps, Natural Dread Killaz, Lady Saw, Collie Buddz, Yellow Umbrella, Knowledge & Winston Showcase, Demolition Man & DJ Soulah, Marlene Johnson, East West Rockers, Habakuk, Masala, United Flavor z Czech. W Płocku wystąpił również, legendarny roots reggae rodem z Jamajki, czyli Israel Vibration oraz – największa europejska gwiazda reggae – Gentleman.

Podczas czterech pierwszych edycji festiwal zgromadził ponad 40 tysięcy widzów. W samym 2012 roku na nadwiślańskiej plaży – określanej przez festiwalowiczów „płocką Jamajką” – bawiło się  ponad 12000 osób, czyniąc płocki Reggaeland największym festiwalem reggae w Polsce.

 

 

AUDIORIVER  

Audioriver

Audioriver to po prostu trzydniowy, międzynarodowy event, którego celem jest szerzenie wszystkiego co najlepsze w sztuce alternatywnej z naciskiem na muzykę elektroniczną. Dotąd odbyły się cztery edycje, wszystkie na malowniczej plaży w Płocku.

Od 2009 roku promowany jako Festiwal Świata Niezależnego, Audioriver rozszerzył formułę o kino festiwalowe, teatr uliczny i performance.

Dotychczasowe imprezy przyciągnęły łącznie ponad 80 tys. osób i nie będzie przesadą nazwaniem Audioriver najlepszym polskim festiwalem z muzyką elektroniczną. Potwierdzają to rankingi prestiżowego, międzynarodowego portalu Resident Advisor, który od trzech lat umieszcza płocki event w rankingu 10 najlepszych festiwali na świecie.

 

 

SUMMER FALL FESTIVAL 

Summer Fall festival

Muzyka rockowa nie jest jednorodnym gatunkiem. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na dźwiękach gitarowych i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa oraz wolnej jazzowej improwizacji. Taki jest też Sammer Fall, na którym prezentujemy szeroko rozumianą muzykę rockową, od indie, przez tradycyjne brzmienia gitarowe, po metal.

Podczas pierwszej edycji festiwal, w 2012 roku, na płockiej plaży bawiło się ponad 5 tysięcy. Wystąpiła czołówka polskich zespołów, m.in. Brygada Kryzys, Hey, Acid Drinkers, Farben Lehre. Nie zabrakło też akcentów spod znaku reggae – na festiwalu pojawiła się Dubska i Zebra Dub. Tej różnorodności nie zabraknie również w tym roku.

 

 

 

 

PŁOCKA NOC KABARETOWA 

DLOPL

Płocka Noc Kabaretowa co roku zapewnia mieszkańcom naszego miasta dobry humor i wyśmienitą zabawę, gromadząc w Płocku elitę polskiej sceny kabaretowej.

W ramach kabaretonu występowały największe gwiazdy: Koń Polski Kabaret Pod Wyrwigroszem, Łowcy. B, Krzysztof Piasecki z zespołem, Grzegorz Halama Oklasky, Kabaret Paranienormalni, Babeczki z Rodzynkiem, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Neo-nówka, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Moralnego Niepokoju, Formacja Chatelet oraz wielu innych

Satysfakcja oraz udana zabawa gwarantowana. Serdecznie zapraszamy na kolejne edycje. Bądźcie wtedy razem z nami!!!

 

 

 

VISTULA FOLK FESTIVAL

Vistula Folk Festival

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki chcąc powrócić do tradycji festiwalów folklorystycznych, które od lat 60. cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, zorganizował w dn. 15 – 19 sierpnia 2012 roku Vistula Folk Festival / Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny.

W I edycji festiwalu, która trwała pięć sierpniowych dni, Płock znów stał się centrum kultury ludowej. Po ponad trzech dekadach przerwy ośrodek kultury powrócił do tradycji organizowania festiwali folklorystycznych.

Przez lata umożliwiały one rejestrację i opisywanie unikalnych źródeł ludowych. Płocki Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej był dla regionu tym ważniejszy, że w okresie kiedy się odbywał liczba mieszkańców Płocka wzrosła kilkukrotnie, a samo miasto mocno się uprzemysłowiło. Mimo że festiwal nie był wolny od typowej dla PRL-u propagandy sukcesu, stał się jednym z ważniejszych wydarzeń tego typu w kraju. W jego tworzenie byli zaangażowani pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, Poznańskiego, Łódzkiego oraz Polskiej Akademii Nauk. Festiwal był organizowany z dużym rozmachem, co przełożyło się na wielowymiarowy sukces: artystyczny, społeczny, ekonomiczny i frekwencyjny.

 

 

 

POLISH HIP-HOP FESTIVAL  

Polish HipHop Festival

Celem trzydniowej imprezy jest stworzenie największego w Polsce festiwalu przedstawiającego kulturę hip – hop w jego pełnym spektrum. Festiwal ten będzie wyraźnie wyróżniał się od innych imprez muzycznych odbywających się w Polsce. Dynamiczny, interesujący i różnorodny program z udziałem największych polskich gwiazd tego nurtu pozwoli stworzyć wyjątkowe zjawisko artystyczne.
Polish Hip-Hop Festival ma ścisły związek ze wszystkimi największymi i najpopularniejszymi wytwórniami muzycznymi w naszym kraju oraz kilkoma innymi niezależnymi labelami muzycznymi.
Jednym z głównych założeń festiwalu jest stworzenie jedynego prestiżowego festiwalu poświęconego muzyce hip-hop w naszym kraju.

 

 

 

 

FESTIWAL MUZYKI JEDNOGŁOSOWEJ

Festiwal Muzyki Jednogłosowej

Jedna z nielicznych i największych tego typu imprez w kraju i Europie; o niepowtarzalnym charakterze, niezwykłej atmosferze, bardzo wysokim poziomie artystycznym, wyjątkowo pozytywnych recenzjach, pojawiających się w mediach ogólnopolskich.

Prezentowana na niej jest przede wszystkim średniowieczna muzyczna twórczość religijna – forma sztuki nie znająca granic.

Płocki Festiwal Muzyki Jednogłosowej od lat prezentuje najstarsze zabytki tego rodzaju sztuki z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. To muzyka, która wciąż do nas przemawia, skłania do refleksji, głębokich duchowych przeżyć…

Kolejne edycje tego niepowtarzalnego Festiwalu zdołały zgromadzić wierną i liczną publiczność. Gośćmi Festiwalu byli m.in. Tomasz Stańko, zespół Bornus Consort, Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, Trio Mediaeval, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua z Hiszpanii, Ensemble Nu:n z Niemiec, zespół Drevo z Ukrainy, The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii.

 

 

 

FESTIWAL PIĘKNA. WYBORY MISS POLSKI

Festiwal Piękna

Festiwal Piękna to międzynarodowa impreza, która promuje piękno w każdej postaci. Wyznacza trendy oraz pokazuje to co najpiękniejsze w mijającym roku. To wydarzenie sezonu, w trakcie którego wybrane będą m.in. MISS POLSKI, MISS POLSKI NASTOLATEK oraz MISS SUPRANATIONAL.

Festiwal Piękna to nie tylko wybory Miss. To także koncerty gwiazd polskiej i światowej estrady.

Poprzednie edycje gościły między innymi Sophie Ellis Bextor, Stachursky, No Mercy, Andrzej Cierniewski, Halina Młynkowa, Lidia Kopania, Kumka Olik, Mrozu, Afromental, Sasha. Prowadzący: Krzysztof Ibisz, Maciej Dowbor, Maryjusz Kałamaga.

Wyborom najpiękniejszych towarzyszyć będzie cykl różnorodnych imprez.
Impreza biletowana. Serdecznie zapraszamy!!!

 

 

 

RYNEK SZTUKI

Rynek Sztuki

Rynek Sztuki jest projektem, który stanowi połączenie trzech wcześniej istniejących wydarzeń kulturalnych w Płocku – Jazz na Starówce, Nadwiślański Festiwal Teatrów Ulicznych oraz Kino Letnie na Starówce. W 2007 roku po raz pierwszy doszło do syntezy tych imprez, a efektem takiego połączenia jest hybryda dźwięku, teatru i obrazu. Podczas Rynku Sztuki można posłuchać polskich i zagranicznych muzyków jazzowych i alternatywnych, zobaczyć czołówkę teatrów ulicznych, obejrzeć pokazy kina plenerowego. Dotychczas gośćmi Rynku Sztuki byli między innymi: Teatr AKT, Teatr DECALAGES, THEATERLABOR, Teatr KTO, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Woskresiennia, Teatr Porywacze Ciał, Teatr Biuro Podróży oraz Aga Zaryan, R.U.T.A., LIPALI, Pink Freud, Maciej Fortuna Trio, Małe Instrumenty, Igor Boxx, Novika, Babu Król, Jazzpospolita, Niechęć, Frozen Bird, Gralak&YeShe, trio Jarka Śmietany, Mark de Clive-Lowe oraz Erik Trouffaz.

 

Źródło informacji: POKIS